1,27 miliarda osób na świecie posługuje się językiem angielskim. Dla około 400 milionów osób jest on językiem ojczystym. W 53 krajach, takich jak: Wielka Brytania, USA, Kanada, Republika Południowej Afryki, Nowa Zelandia, Jamajka, Barbados, Kenia, itd., posiada status języka urzędowego. Język angielski to język: Karola Darwina, Marilyn Monroe, Abrahama Lincolna, J.R.R. Tolkiena, Księżnej Diany, Izaaka Newtona, Elvisa Presleya, Charlize Theron i Micheala Buble. Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w biznesie, nauce, turystyce, technologiach informatycznych i oprogramowaniu komputerów, lotnictwie oraz w życiu społecznym.

 

Język angielski od XX wieku jest najczęściej używanym językiem w kontaktach międzynarodowych a także najpopularniejszym językiem wybieranym do nauki. Bywa określany jako pierwszy uniwersalny język nowożytny ludzkości. Jakiekolwiek są Twoje zainteresowania i zawód, znajomość języka angielskiego z pewnością przyniesie wiele korzyści. Język angielski jest językiem narodowym Wielkiej Brytanii, USA, Kandy, Republiki Południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Współcześnie występuje w wielu wariantach. Znajdź zatem swój ulubiony i zakochaj się w pięknym, różnorodnym, ekspresyjnym, jak i nieskomplikowanym języku.

 

Czy jest trudny?

Nauka języka angielskiego, tak jak wszystkich innych języków wymaga nieustannego wysiłku. Wśród zagadnień, które mogą przynieść trudności można wymienić: ilość czasów, ilość słów (choć nawet native speakerzy nie znają wszystkich:) oraz fakt, że w większości język nie jest fonetyczny (nie wypowiadamy słów, tak jak są napisane). Wiele rzeczy to jednak przysłowiowa: “bułka z masłem”: słowa nie mają rodzajów, nie odmieniają się przez przypadki, koniugacje są bardzo proste (I live, you live, he/she/it lives), wiele czasowników jest identycznych z ich odpowiednimi rzeczownikami (to drink, a DRINK), jest także duża ilość łacińskich oraz francuskich słów, które możemy rozpoznać, nie wspominając już o tzw. “słowach międzynarodowych”. Najlepsza rzeczą w języku angielskim jest to, że możemy się z nim spotkać wszędzie: w telewizji, Internecie, na ulicach naszych miast. To wszystko sprawia, że z językiem angielskim spotykamy się na co dzień i łatwo go praktykować. Jest on z pewnością bardzo wdzięcznym językiem do nauki.

 

Czy wiecie, że:

 • Na świecie jest więcej ludzi, którzy nauczyli się języka angielskiego niż ludzi, dla których język angielski jest językiem ojczystym.
 • Język angielski jest językiem germańskim, lecz więcej niż 60% słów pochodzi z języka francuskiego oraz języka łacińskiego.
 • 11% języka angielskiego to po prostu litera „E”.
 • Słowo „the” jest najczęściej używanym w języku angielskim.
 • Szekspir, dodał w trakcie swojego życia około 1700 słów do języka angielskiego.
 • Codziennie dodawane są 2 nowe słowa do języka angielskiego.
 • Słowo „good-bye” jest skrótem od „God be with ye.”

 

130 milionów osób posługuje się językiem niemieckim na świecie. Jest językiem urzędowym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Liechtensteinie oraz Belgii. Język niemiecki to język: Albetra Einsteina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schwarzeneggera, Steffi Graf, Michaela Schumacherra, Hugo Bossa, Christopha Waltza, Sigmunda Freuda, Tilla Lindemanna (Ramstein). Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w międzynarodowym biznesie, produkcji i inżynierii, nowych technologiach, naukach medycznych, gastronomii i turystyce.

 

Język niemiecki możemy usłyszeć w najzamożniejszych państwach Europy: w Luksemburgu oraz w Niemczech. Język naszego zachodniego sąsiada przydaje się przede wszystkim w biznesie, lecz również w turystyce i przy poznawaniu niemieckiej kultury.

 

Czy jest trudny?

Gramatyka jest raczej skomplikowana. Występują w niej deklinacje rzeczowników, przymiotników, zaimków (przypadki, liczby, rodzaje), kilka czasów, zaprzeczenia, tworzenie liczby mnogiej. Słownictwo – większość słów ma korzenie germańskie. W języku niemieckim tworzy się często wyrazy złożone, dlatego wiele z nich jest bardzo długich.

 
 

Jest językiem ojczystym dla 67 milionów osób mieszkających w Unii Europejskiej. 85 milionów osób na świecie posługuje się językiem włoskim. Posiada on status języka urzędowego we Włoszech, Szwajcarii, San Marino oraz w Watykanie. Oficjalnie jest również językiem mniejszości narodowej w zachodniej Istrii (Chorwacja, Słowenia). Język włoski to język: Michała Anioła, Rafaela, Dantego Aligheri, Caravaggio, Sandro Boticellego, Giacomo Puciniego, Antonio Vivaldiego, Federico Felliniego, Umberta Eco, Luciano Pavarottiego, Andrea Bocellego, Sophii Loren, Gianniego Versace, Monici Bellucci. Należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Język włoski jest używany w turystyce, gastronomii, kulturze, sporcie i w życiu społecznym.

 

Czy jest trudny?

Włoski ma specyficzną melodię, która sprawia, że język jest trudniejszy. Włosi rolują swoje “r”. Można znaleźć w Internecie wiele rad, jak się tego nauczyć, ale jest to mozolna praca. W języku włoskim występuje wiele rodzajników (6) oraz przyimków. Bardzo często używany jest tryb łączący. Wymowa w języku włoskim jest logiczna. Istnieją określone zasady, których należy się nauczyć, lecz są one bardzo przystępne.

Czy wiecie, że:

 • Język włoski powstał jako jeden spójny język dopiero około roku 1861r.
 • W XIV wieku Dante Aligheri własnoręcznie wprowadził zasady dla pisanego języka włoskiego.
 • Włoskie dialekty mogą się dramatycznie różnić od siebie.
 • Włoskie słownictwo jest używane powszechnie w wielu dziedzinach sztuki oraz w muzyce (szczególnie w muzyce klasycznej, włączając operę: crescendo, staccato, forte, piano), jak również w branży modowej, kilku dyscyplinach sportu, a szczególnie: w terminologii kulinarnej.
 • Słowo “volt” pochodzi od włoskiego wynalazcy. Alessandro Volta, który odkrył elektryczność. Bez jego wynalazku, Tomasz Edison nigdy nie wynalazłby żarówki. “Volt”-standardowa jednostka napięcia elektrycznego, pochodzi oczywiście od jego nazwiska.

Ciekawostka: Najdłuższe słowo w języku włoskim posiada 29 liter: esofagodermatodigiunoplastica. Oznacza rekonstrukcję żołądka po wcześniejszym jego usunięciu. Szerzej znane, niezwykle długie słowo to: precipitevolissimevolmente, które oznacza “bardzo szybko”, ma jednak tylko 26 liter 🙂

 
 

586 milionów osób posługuje się językiem hiszpańskim na świecie (4 miejsce). Jest językiem ojczystym dla 489 milionów osób (2 miejsce). Posiada status języka urzędowego w 20 krajach, takich jak: Hiszpania, Argentyna, Meksyk, Kuba, Chile, Boliwia, Ewkador, Paragwaj itd. Język hiszpański to język: Krzysztofa Kolumba, Amerigo Vespucciego, Salvadora Dali, Pabla Picasso, Pedro Almodovara, Fridy Kahlo, Ewy Peron, Miguela de Cervantesa. Należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Jest używany w turystyce, gastronomii oraz życiu społecznym.

 

Czy jest trudny?

Największym wyzwaniem jest zrozumienie osób, dla których język hiszpański jest językiem ojczystym. Powody to szybkość języka hiszpańskiego, istnienie wielu różnych akcentów oraz gramatyka (szczególnie czas łączący). Ponad 63% osób uczących się języka hiszpańskiego stwierdziło, że słownictwo było najłatwiejszą częścią nauki.

Czy wiecie, że:

 • Około 75% współczesnego słownictwa hiszpańskiego pochodzi z języka łacińskiego, włączając zapożyczenia z języka starożytnej Grecji.
 • Około 8% współczesnego słownictwa hiszpańskiego pochodzi z języka arabskiego.

Ciekawostka: Hiszpański posiada wyrazy oraz frazy, które nie są spotykane w innych językach. Wiele osób uważa, że czują, iż w języku hiszpańskim można lepiej, inaczej wyrazić siebie niż w ich ojczystym języku: “romantyczniej”, bardziej “emocjonalnie”.

300 milionów osób na świecie posługuje się językiem francuskim. Jest językiem ojczystym dla 76,8 milionów osób. Posiada status języka urzędowego w 29 krajach: Francja, Belgia, Kanada, Szwajcaria, Luksemburg, Monako, Kongo, Gabon, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Madagaskar, Liban itd. Język francuski to język: Napoleona Bonaparte, Wiktora Hugo, Jeana Paula Sartre, Voltaira, Kartezjusza, Clauda Moneta, Paula Gaugina, Charlesa de Gaulla, Ludiwka XIV, Ludwika XVI, Coco Chanel, Brigitte Bardot, Edith Piaf. Należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Język francuski jest używany w turystyce, gastronomii oraz kulturze i sztuce.

 

Czy jest trudny?

Wielu uczniów twierdzi, że najtrudniejsza jest wymowa. Nowe brzmienia, ciche litery, powiązania…wszystko to przyczynia się do opinii, że nauka języka francuskiego do najłatwiejszych nie należy. Bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy pisownią, a brzmieniem. Podobnie jak w języku angielskim, również w języku francuskim inaczej piszemy, a inaczej wypowiadamy wyrazy. Innym wyzwaniem w języku francuskim jest wybór właściwego rodzaju.

Czy wiecie, że:

 • Istnieje 1,700 wyrazów identycznych w języku francuskim oraz angielskim. Część z nich ma to samo znaczenie, inne nie.
 • Kinszasa, stolica Kongo, jest drugim pod względem wielkości francuskojęzycznym miastem na świecie po Paryżu.
 • Język francuski jest językiem literatury. Prawdopodobnie znasz “Nędzników”, lecz czy wiedziałeś/aś, że najsłynniejsze bajki dla dzieci zostały oryginalnie napisane w języku francuskim? La Belle et la Bête (Piękna i Bestia), Le Petit Chaperon Rouge (Czerwony Kapturek), Le Chat Botté (Kot w butach), Cendrillon (Kopciuszek), La Barbe Bleue (Niebieski ptak), and La Belle au bois dormant (Śpiąca królewna).
 • “Wolność, równość, braterstwo” to narodowe motto Francji. Powstało w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a dzisiaj spotkamy je na monetach, znaczkach pocztowych, logo rządu francuskiego, często z postacią “Marianny”, która symbolizuje “zwycięstwo Republiki”.

 
 

415 milionów osób posługuje się językiem rosyjskim na świecie (8 miejsce). Język rosyjski jest językiem ojczystym dla 155 milionów ludzi. Posiada status języka urzędowego w 10 krajach: Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Kazachstan, Armenia, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan. Język rosyjski to język: Lwa Tołstoja, Aleksandra Puszkina, Michaiła Bułhakowa, Aleksandra Sołżenicyna, Jurija Gagarina Wasilija Kandinskiego, Fiodora Dostojewskiego, Piotra Czajkowskiego, Marii Szarapowej i wielu innych. Należy do rodziny języków słowiańskich. Jest używany w biznesie, badaniach kosmosu, turystyce, polityce i stosunkach międzynarodowych oraz w poznawaniu literatury. Jest jednym z 6 oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spośród wszystkich języków słowiańskich posługuje się nim najwięcej osób.

 

Czy jest trudny?

Język rosyjski posiada bardzo długie wyrazy – do 38 liter. Akcent może zmienić znaczenie słów.

Czy wiecie, że:

 • W języku rosyjskim nie istnieją słowa rozpoczynające się na literę “A”. Jeśli spotkamy takie wyrazy, to znaczy, że są one zapożyczone z innych języków.
 • Rosjanie posiadają około 500.000 słów, lecz tylko 2.500 jest używana codziennie w języku potocznym.

 
 
5,2 miliony osób posługuje się językiem norweskim. Jest językiem urzędowym Norwegii. Jest  również zrozumiały dla osób posługujących się językiem szwedzkim oraz duńskim (razem 15 milionów osób mówiących w tych językach). Język norweski to język: Kristofera Hivju (aktor, “Gra o tron”), Henryka Ibsena (dramatopisarz i poeta), Marit Bjorgen (narciarka biegowa, 5-krotna złota mistrzyni olimpijska z Pyengchang), Karla Ove Knausgaarda (pisarz), Edvarda Muncha (malarz). Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w biznesie (posiadamy rozległe kontakty biznesowe z Norwegią, w branżach, takich jak: budowa statków, ropa naftowa, gaz), pracy, nauce oraz turystyce. Stanowi bramę do przepięknych norweskich fiordów. Gwarantuje dostęp do historii i kultury Wikingów, mitologii nordyckiej i opowieści o sagach królów. Norwegia posiada wyjątkowy system edukacji i jest jednym z ulubionych kierunków polskiej emigracji.

Czy jest trudny?

5,2 miliony osób posługuje się językiem norweskim. Jest językiem urzędowym Norwegii. Jest  również zrozumiały dla osób posługujących się językiem szwedzkim oraz duńskim (razem 15 milionów osób mówiących w tych językach). Język norweski to język: Kristofera Hivju (aktor, “Gra o tron”), Henryka Ibsena (dramatopisarz i poeta), Marit Bjorgen (narciarka biegowa, 5-krotna złota mistrzyni olimpijska z Pyengchang), Karla Ove Knausgaarda (pisarz), Edvarda Muncha (malarz). Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w biznesie (posiadamy rozległe kontakty biznesowe z Norwegią, w branżach, takich jak: budowa statków, ropa naftowa, gaz), pracy, nauce oraz turystyce. Stanowi bramę do przepięknych norweskich fiordów. Gwarantuje dostęp do historii i kultury Wikingów, mitologii nordyckiej i opowieści o sagach królów. Norwegia posiada wyjątkowy system edukacji i jest jednym z ulubionych kierunków polskiej emigracji.

Język polski jest językiem ojczystym dla 45 milionów osób. Należy do rodziny języków słowiańskich. Posiada status języka urzędowego w Polsce oraz używany jest przez mniejszość polską w innych krajach. Język polski to język Lecha Wałęsy, Roberta Lewandowskiego, Donalda Tuska, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Fryderyka Chopina, Marie-Curie Skłodowskiej, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Agnieszki Radwańskiej itd.

 

W języku polskim występują przypadki: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz dla rzeczowników, przymiotników i przysłówków, w liczbie pojedynczej oraz mnogiej (razem 14 przypadków). W języku angielskim tylko 2. W języku polskim powiedzonko „Czy mogę kupić spółgłoskę?”, wydaje się bardziej odpowiednie niż w innych językach 🙂 Jeśli jesteś dorosłym człowiekiem posługującym się językiem angielskim, najprawdopodobniej nie spotkałeś/aś się z tak wieloma wyrazami dosłownie „napchanymi” spółgłoskami, np. źdźbło, pstryk, itd. Możemy dziwić się chaosowi jaki powoduje dowolność w szyku zdania, lecz Polacy wynieśli tą zdolność na wyżyny. Generalnie, obowiązuje zasada: podmiot-czasownik-dopełnienie, lecz bardzo powszechna jest dowolność, w zależności od tego, co chcemy podkreślić w danym zdaniu. Liczebniki w języku angielski są proste jak 1,2,3…w języku polskim to inna historia. Istnieją 22 sposoby na odmianę liczebnika. Dodatkowo, czasami jest on rzeczownikiem, czasami przymiotnikiem, a czasami przysłówkiem 🙂

 

Ciekawostka: Najdłuższe polskie słowo składa się z 54 liter „Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcionarodowościowego” 🙂

1,27 miliarda osób na świecie posługuje się językiem angielskim. Dla około 400 milionów osób jest on językiem ojczystym. W 53 krajach, takich jak: Wielka Brytania, USA, Kanada, Republika Południowej Afryki, Nowa Zelandia, Jamajka, Barbados, Kenia, itd., posiada status języka urzędowego. Język angielski to język: Karola Darwina, Marilyn Monroe, Abrahama Lincolna, J.R.R. Tolkiena, Księżnej Diany, Izaaka Newtona, Elvisa Presleya, Charlize Theron i Micheala Buble. Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w biznesie, nauce, turystyce, technologiach informatycznych i oprogramowaniu komputerów, lotnictwie oraz w życiu społecznym.

 

Język angielski od XX wieku jest najczęściej używanym językiem w kontaktach międzynarodowych a także najpopularniejszym językiem wybieranym do nauki. Bywa określany jako pierwszy uniwersalny język nowożytny ludzkości. Jakiekolwiek są Twoje zainteresowania i zawód, znajomość języka angielskiego z pewnością przyniesie wiele korzyści. Język angielski jest językiem narodowym Wielkiej Brytanii, USA, Kandy, Republiki Południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Współcześnie występuje w wielu wariantach. Znajdź zatem swój ulubiony i zakochaj się w pięknym, różnorodnym, ekspresyjnym, jak i nieskomplikowanym języku.

 

Czy jest trudny?

Nauka języka angielskiego, tak jak wszystkich innych języków wymaga nieustannego wysiłku. Wśród zagadnień, które mogą przynieść trudności można wymienić: ilość czasów, ilość słów (choć nawet native speakerzy nie znają wszystkich:) oraz fakt, że w większości język nie jest fonetyczny (nie wypowiadamy słów, tak jak są napisane). Wiele rzeczy to jednak przysłowiowa: “bułka z masłem”: słowa nie mają rodzajów, nie odmieniają się przez przypadki, koniugacje są bardzo proste (I live, you live, he/she/it lives), wiele czasowników jest identycznych z ich odpowiednimi rzeczownikami (to drink, a DRINK), jest także duża ilość łacińskich oraz francuskich słów, które możemy rozpoznać, nie wspominając już o tzw. “słowach międzynarodowych”. Najlepsza rzeczą w języku angielskim jest to, że możemy się z nim spotkać wszędzie: w telewizji, Internecie, na ulicach naszych miast. To wszystko sprawia, że z językiem angielskim spotykamy się na co dzień i łatwo go praktykować. Jest on z pewnością bardzo wdzięcznym językiem do nauki.

 

Czy wiecie, że:

 • Na świecie jest więcej ludzi, którzy nauczyli się języka angielskiego niż ludzi, dla których język angielski jest językiem ojczystym.
 • Język angielski jest językiem germańskim, lecz więcej niż 60% słów pochodzi z języka francuskiego oraz języka łacińskiego.
 • 11% języka angielskiego to po prostu litera „E”.
 • Słowo „the” jest najczęściej używanym w języku angielskim.
 • Szekspir, dodał w trakcie swojego życia około 1700 słów do języka angielskiego.
 • Codziennie dodawane są 2 nowe słowa do języka angielskiego.
 • Słowo „good-bye” jest skrótem od „God be with ye.”

 

 
 

130 milionów osób posługuje się językiem niemieckim na świecie. Jest językiem urzędowym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Liechtensteinie oraz Belgii. Język niemiecki to język: Albetra Einsteina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schwarzeneggera, Steffi Graf, Michaela Schumacherra, Hugo Bossa, Christopha Waltza, Sigmunda Freuda, Tilla Lindemanna (Ramstein). Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w międzynarodowym biznesie, produkcji i inżynierii, nowych technologiach, naukach medycznych, gastronomii i turystyce.

 

Język niemiecki możemy usłyszeć w najzamożniejszych państwach Europy: w Luksemburgu oraz w Niemczech. Język naszego zachodniego sąsiada przydaje się przede wszystkim w biznesie, lecz również w turystyce i przy poznawaniu niemieckiej kultury.

 

Czy jest trudny?

Gramatyka jest raczej skomplikowana. Występują w niej deklinacje rzeczowników, przymiotników, zaimków (przypadki, liczby, rodzaje), kilka czasów, zaprzeczenia, tworzenie liczby mnogiej. Słownictwo – większość słów ma korzenie germańskie. W języku niemieckim tworzy się często wyrazy złożone, dlatego wiele z nich jest bardzo długich.

 
 

Jest językiem ojczystym dla 67 milionów osób mieszkających w Unii Europejskiej. 85 milionów osób na świecie posługuje się językiem włoskim. Posiada on status języka urzędowego we Włoszech, Szwajcarii, San Marino oraz w Watykanie. Oficjalnie jest również językiem mniejszości narodowej w zachodniej Istrii (Chorwacja, Słowenia). Język włoski to język: Michała Anioła, Rafaela, Dantego Aligheri, Caravaggio, Sandro Boticellego, Giacomo Puciniego, Antonio Vivaldiego, Federico Felliniego, Umberta Eco, Luciano Pavarottiego, Andrea Bocellego, Sophii Loren, Gianniego Versace, Monici Bellucci. Należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Język włoski jest używany w turystyce, gastronomii, kulturze, sporcie i w życiu społecznym.

 

Czy jest trudny?

Włoski ma specyficzną melodię, która sprawia, że język jest trudniejszy. Włosi rolują swoje “r”. Można znaleźć w Internecie wiele rad, jak się tego nauczyć, ale jest to mozolna praca. W języku włoskim występuje wiele rodzajników (6) oraz przyimków. Bardzo często używany jest tryb łączący. Wymowa w języku włoskim jest logiczna. Istnieją określone zasady, których należy się nauczyć, lecz są one bardzo przystępne.

Czy wiecie, że:

 • Język włoski powstał jako jeden spójny język dopiero około roku 1861r.
 • W XIV wieku Dante Aligheri własnoręcznie wprowadził zasady dla pisanego języka włoskiego.
 • Włoskie dialekty mogą się dramatycznie różnić od siebie.
 • Włoskie słownictwo jest używane powszechnie w wielu dziedzinach sztuki oraz w muzyce (szczególnie w muzyce klasycznej, włączając operę: crescendo, staccato, forte, piano), jak również w branży modowej, kilku dyscyplinach sportu, a szczególnie: w terminologii kulinarnej.
 • Słowo “volt” pochodzi od włoskiego wynalazcy. Alessandro Volta, który odkrył elektryczność. Bez jego wynalazku, Tomasz Edison nigdy nie wynalazłby żarówki. “Volt”-standardowa jednostka napięcia elektrycznego, pochodzi oczywiście od jego nazwiska.

Ciekawostka: Najdłuższe słowo w języku włoskim posiada 29 liter: esofagodermatodigiunoplastica. Oznacza rekonstrukcję żołądka po wcześniejszym jego usunięciu. Szerzej znane, niezwykle długie słowo to: precipitevolissimevolmente, które oznacza “bardzo szybko”, ma jednak tylko 26 liter 🙂

 
 

586 milionów osób posługuje się językiem hiszpańskim na świecie (4 miejsce). Jest językiem ojczystym dla 489 milionów osób (2 miejsce). Posiada status języka urzędowego w 20 krajach, takich jak: Hiszpania, Argentyna, Meksyk, Kuba, Chile, Boliwia, Ewkador, Paragwaj itd. Język hiszpański to język: Krzysztofa Kolumba, Amerigo Vespucciego, Salvadora Dali, Pabla Picasso, Pedro Almodovara, Fridy Kahlo, Ewy Peron, Miguela de Cervantesa. Należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Jest używany w turystyce, gastronomii oraz życiu społecznym.

 

Czy jest trudny?

Największym wyzwaniem jest zrozumienie osób, dla których język hiszpański jest językiem ojczystym. Powody to szybkość języka hiszpańskiego, istnienie wielu różnych akcentów oraz gramatyka (szczególnie czas łączący). Ponad 63% osób uczących się języka hiszpańskiego stwierdziło, że słownictwo było najłatwiejszą częścią nauki.

Czy wiecie, że:

 • Około 75% współczesnego słownictwa hiszpańskiego pochodzi z języka łacińskiego, włączając zapożyczenia z języka starożytnej Grecji.
 • Około 8% współczesnego słownictwa hiszpańskiego pochodzi z języka arabskiego.

Ciekawostka: Hiszpański posiada wyrazy oraz frazy, które nie są spotykane w innych językach. Wiele osób uważa, że czują, iż w języku hiszpańskim można lepiej, inaczej wyrazić siebie niż w ich ojczystym języku: “romantyczniej”, bardziej “emocjonalnie”.

300 milionów osób na świecie posługuje się językiem francuskim. Jest językiem ojczystym dla 76,8 milionów osób. Posiada status języka urzędowego w 29 krajach: Francja, Belgia, Kanada, Szwajcaria, Luksemburg, Monako, Kongo, Gabon, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Madagaskar, Liban itd. Język francuski to język: Napoleona Bonaparte, Wiktora Hugo, Jeana Paula Sartre, Voltaira, Kartezjusza, Clauda Moneta, Paula Gaugina, Charlesa de Gaulla, Ludiwka XIV, Ludwika XVI, Coco Chanel, Brigitte Bardot, Edith Piaf. Należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Język francuski jest używany w turystyce, gastronomii oraz kulturze i sztuce.

 

Czy jest trudny?

Wielu uczniów twierdzi, że najtrudniejsza jest wymowa. Nowe brzmienia, ciche litery, powiązania…wszystko to przyczynia się do opinii, że nauka języka francuskiego do najłatwiejszych nie należy. Bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy pisownią, a brzmieniem. Podobnie jak w języku angielskim, również w języku francuskim inaczej piszemy, a inaczej wypowiadamy wyrazy. Innym wyzwaniem w języku francuskim jest wybór właściwego rodzaju.

Czy wiecie, że:

 • Istnieje 1,700 wyrazów identycznych w języku francuskim oraz angielskim. Część z nich ma to samo znaczenie, inne nie.
 • Kinszasa, stolica Kongo, jest drugim pod względem wielkości francuskojęzycznym miastem na świecie po Paryżu.
 • Język francuski jest językiem literatury. Prawdopodobnie znasz “Nędzników”, lecz czy wiedziałeś/aś, że najsłynniejsze bajki dla dzieci zostały oryginalnie napisane w języku francuskim? La Belle et la Bête (Piękna i Bestia), Le Petit Chaperon Rouge (Czerwony Kapturek), Le Chat Botté (Kot w butach), Cendrillon (Kopciuszek), La Barbe Bleue (Niebieski ptak), and La Belle au bois dormant (Śpiąca królewna).
 • “Wolność, równość, braterstwo” to narodowe motto Francji. Powstało w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a dzisiaj spotkamy je na monetach, znaczkach pocztowych, logo rządu francuskiego, często z postacią “Marianny”, która symbolizuje “zwycięstwo Republiki”.

 
 

415 milionów osób posługuje się językiem rosyjskim na świecie (8 miejsce). Język rosyjski jest językiem ojczystym dla 155 milionów ludzi. Posiada status języka urzędowego w 10 krajach: Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Kazachstan, Armenia, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan. Język rosyjski to język: Lwa Tołstoja, Aleksandra Puszkina, Michaiła Bułhakowa, Aleksandra Sołżenicyna, Jurija Gagarina Wasilija Kandinskiego, Fiodora Dostojewskiego, Piotra Czajkowskiego, Marii Szarapowej i wielu innych. Należy do rodziny języków słowiańskich. Jest używany w biznesie, badaniach kosmosu, turystyce, polityce i stosunkach międzynarodowych oraz w poznawaniu literatury. Jest jednym z 6 oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Spośród wszystkich języków słowiańskich posługuje się nim najwięcej osób.

 

Czy jest trudny?

Język rosyjski posiada bardzo długie wyrazy – do 38 liter. Akcent może zmienić znaczenie słów.

Czy wiecie, że:

 • W języku rosyjskim nie istnieją słowa rozpoczynające się na literę “A”. Jeśli spotkamy takie wyrazy, to znaczy, że są one zapożyczone z innych języków.
 • Rosjanie posiadają około 500.000 słów, lecz tylko 2.500 jest używana codziennie w języku potocznym.

 
 
5,2 miliony osób posługuje się językiem norweskim. Jest językiem urzędowym Norwegii. Jest  również zrozumiały dla osób posługujących się językiem szwedzkim oraz duńskim (razem 15 milionów osób mówiących w tych językach). Język norweski to język: Kristofera Hivju (aktor, “Gra o tron”), Henryka Ibsena (dramatopisarz i poeta), Marit Bjorgen (narciarka biegowa, 5-krotna złota mistrzyni olimpijska z Pyengchang), Karla Ove Knausgaarda (pisarz), Edvarda Muncha (malarz). Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w biznesie (posiadamy rozległe kontakty biznesowe z Norwegią, w branżach, takich jak: budowa statków, ropa naftowa, gaz), pracy, nauce oraz turystyce. Stanowi bramę do przepięknych norweskich fiordów. Gwarantuje dostęp do historii i kultury Wikingów, mitologii nordyckiej i opowieści o sagach królów. Norwegia posiada wyjątkowy system edukacji i jest jednym z ulubionych kierunków polskiej emigracji.

Czy jest trudny?

5,2 miliony osób posługuje się językiem norweskim. Jest językiem urzędowym Norwegii. Jest  również zrozumiały dla osób posługujących się językiem szwedzkim oraz duńskim (razem 15 milionów osób mówiących w tych językach). Język norweski to język: Kristofera Hivju (aktor, “Gra o tron”), Henryka Ibsena (dramatopisarz i poeta), Marit Bjorgen (narciarka biegowa, 5-krotna złota mistrzyni olimpijska z Pyengchang), Karla Ove Knausgaarda (pisarz), Edvarda Muncha (malarz). Należy do rodziny języków germańskich. Jest używany w biznesie (posiadamy rozległe kontakty biznesowe z Norwegią, w branżach, takich jak: budowa statków, ropa naftowa, gaz), pracy, nauce oraz turystyce. Stanowi bramę do przepięknych norweskich fiordów. Gwarantuje dostęp do historii i kultury Wikingów, mitologii nordyckiej i opowieści o sagach królów. Norwegia posiada wyjątkowy system edukacji i jest jednym z ulubionych kierunków polskiej emigracji.

Język polski jest językiem ojczystym dla 45 milionów osób. Należy do rodziny języków słowiańskich. Posiada status języka urzędowego w Polsce oraz używany jest przez mniejszość polską w innych krajach. Język polski to język Lecha Wałęsy, Roberta Lewandowskiego, Donalda Tuska, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Fryderyka Chopina, Marie-Curie Skłodowskiej, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Agnieszki Radwańskiej itd.

 

W języku polskim występują przypadki: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz dla rzeczowników, przymiotników i przysłówków, w liczbie pojedynczej oraz mnogiej (razem 14 przypadków). W języku angielskim tylko 2. W języku polskim powiedzonko „Czy mogę kupić spółgłoskę?”, wydaje się bardziej odpowiednie niż w innych językach 🙂 Jeśli jesteś dorosłym człowiekiem posługującym się językiem angielskim, najprawdopodobniej nie spotkałeś/aś się z tak wieloma wyrazami dosłownie „napchanymi” spółgłoskami, np. źdźbło, pstryk, itd. Możemy dziwić się chaosowi jaki powoduje dowolność w szyku zdania, lecz Polacy wynieśli tą zdolność na wyżyny. Generalnie, obowiązuje zasada: podmiot-czasownik-dopełnienie, lecz bardzo powszechna jest dowolność, w zależności od tego, co chcemy podkreślić w danym zdaniu. Liczebniki w języku angielski są proste jak 1,2,3…w języku polskim to inna historia. Istnieją 22 sposoby na odmianę liczebnika. Dodatkowo, czasami jest on rzeczownikiem, czasami przymiotnikiem, a czasami przysłówkiem 🙂

 

Ciekawostka: Najdłuższe polskie słowo składa się z 54 liter „Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcionarodowościowego” 🙂

Przewiń do góry